Πανελληνιος μουσικός διαγωνισμός της UNESCO στην "Τεχνόπολις"

Διαβάστηκε
Ο ΟΜΙΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ UNESCO ΤΕΧΝΩΝ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ, η ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ και ο Ρ/Σ ΑΘΗΝΑ 9,84,  διεξάγουν μουσικό διαγωνισμό από 21 έως 25 Νοεμβρίου 2012.



Ο ΟΜΙΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ UNESCO ΤΕΧΝΩΝ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ, η ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ και ο Ρ/Σ ΑΘΗΝΑ 9,84,  διεξάγουν μουσικό διαγωνισμό από 21 έως 25 Νοεμβρίου 2012.

Οι διαγωνιζόμενοι μπορούν να λάβουν μέρος  στις  εξής κατηγορίες: ΠΙΑΝΟ, ΚΙΘΑΡΑ, ΚΛΑΡΙΝΕΤΟ, ΒΙΟΛΙ, ΤΡΟΜΠΕΤΑ, ΛΥΡΙΚΟ  τραγούδι και ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΩΜΑΤΙΟΥ (έως και 5 άτομα). Ο διαγωνισμός θα αποτελείται από δυο μέρη: Στους προκριματικούς, οι υποψήφιοι θα ερμηνεύσουν ένα από τα επιβεβλημένα μουσικά έργα. Στους τελικούς, οι υποψήφιοι θα ερμηνεύσουν ένα μουσικό έργο επιβεβλημένο και ένα ελεύθερης επιλογής, συνολικής διάρκειας 12 έως 18 λεπτών. Σε όλες τις κατηγορίες, θα υπάρχουν 2 υποκατηγορίες υποψηφίων: 
(α) έως 16 ετών και (β) από 16 ετών και άνω. Στο λυρικό τραγούδι υπάρχει μόνο η β' υποκατηγορία.

Οι διαγωνιζόμενοι  θα αξιολογούνται  από επιτροπές  και  οι νικητές του διαγωνισμού θα λάβουν βραβεία καθώς και το μετάλλιο του Ομίλου για την UNESCO ΤΕΧΝΩΝ ΛΟΓΟΥ και ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ.
Οι ακροάσεις θα πραγματοποιηθούν ως εξής:
21/11: Μονωδία, Πιάνο
22/11: Μονωδία, Πιάνο, Κιθάρα
23/11: Βιολί, Πνευστά, Κιθάρα
24/11: Βιολί, Πνευστά, Μουσική Δωματίου
25/11: Μουσική Δωματίου
Οι διαγωνιζόμενοι θα ενημερωθούν τηλεφωνικά για την ακριβή ημέρα και ώρα της εξέτασής τους!
 
25/11, στις 7 μ.μ.:
Αποτελέσματα, Απονομές βραβείων, Συναυλία Διακριθέντων
 
Τα πρώτα βραβεία θα εντάσσονται στα πειραματικά προγράμματα ανάδειξης καλλιτεχνών του ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ και του Δήμου Αθηναίων (προβολή και συμμετοχή σε Φεστιβάλ και Διεθνείς συνεργασίες). 
 
Οι αιτήσεις συμμετοχής θα συνοδεύονται από βιογραφικό και φωτογραφία και θα αποσταλούν έως 15 Νοεμβρίου 2012 (σφραγίδα ταχυδρομείου) στη Γενική Γραμματέα του Ομίλου για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος
κυρία 
Νίνα (Δέσποινα) Διακοβασίλη
Ιατρίδου 88, 176 75  Καλλιθέα
Στο φάκελο θα αναγράφεται «Για το μουσικό διαγωνισμό».
Υπόδειγμα για εκτύπωση της αίτησης υπάρχει στις ιστοσελίδες https://www.facebook.com/events/354345627972229/ 
καθώς και https://www.facebook.com/groups/44986999454/ 


Το δικαίωμα συμμετοχής για όλες τις κατηγορίες είναι 50 ευρώ, πλην της Μουσικής Δωματίου που είναι 100 ευρώ.
Το ποσόν κατατίθεται στην τράπεζα EUROBANK αριθ. λογαριασμού 0026-0221-31-0101403446 
[ GR140260221000310101403446 0221 ] Δεμιρτζόγλου Ηλίας. Αιτιολογία: EponymoOnoma / Organo 
Στο φάκελλο με την αίτηση και τα δικαιολογητικά θα επισυνάπτεται και φωτοτυπία της απόδειξης κατάθεσης. 
 
Κριτικές επιτροπές - Υποχρεωτικά έργα

ΒΙΟΛΙ:
Λουντμίλα Λιμόροβα
Γιώργος Μάνδυλας
Δημήτρης Αγγελίδης
Artash Terzian
Λαέρτης Κοκολάνης

ΕΡΓΑ:
Α' υποκατηγορία: 
ένα από τα κοντσέρτα: VIVALDI La Minore, ή VΙΟΤΤΙ 22, ή VΙΟΤΤΙ 23, ή ΑCCOLAY, ή ΒERIOT. 
B' υποκατηγορία: 
1o μέρος από τα κοντσέρτα: ΜENDELSSOHN ή MOZART 3 ή 5

ΠΙΑΝΟ:
Aγγέλικα Παπανικολάου
Θανάσης Τρικούπης
Διονύσης Μαλλούχος
Μαριλίνα Τζελέπη

ΕΡΓΑ:
Α' υποκατηγορία - προκριματικός: 
J.Ph.Rameau : "La Poule" 
Α' υποκατηγορία -τελικός: 
Sofia Gubaidulina : "Musical toys" Nr. 1,2,4,5,7,8. 
B' υποκατηγορία - προκριματικός: 
F.Chopin: Εtude Nr. 2 op. 25. 
B' υποκατηγορία - τελικός: 
Bertold Hummel : "3 Piano pieces" op.83 "Hommage a Alban Berg" Nr. 2.   

Τα υποχρεωτικά έργα για πιάνο των τελικών θα υπάρχουν διαθέσιμα για εκτύπωση στις σελίδες του facebook που αναφέρθησαν ανωτέρω.

ΚΙΘΑΡΑ:
Γιάννης Γαλίτης
Nίκος Χατζηελευθερίου
Κώστας Γρηγορέας

ΕΡΓΑ:
Α' υποκατηγορία - προκριματικός: 
J.S.Bach: Allemande (Lute suite No 1 BWV 996)
Α' υποκατηγορία -τελικός: 
H.Villa-lobos: Prelude No 1 ή No 5 (ένα απο τα δύο)

B' υποκατηγορία - προκριματικός: 
J.S.Bach: Gavottes I-ΙΙ (Lute suite No 3 BWV 995)
B' υποκατηγορία - τελικός: 
L.Brower: Elogio de la Danza

ΚΛΑΡΙΝΕΤΤΟ:
Σπύρος Μουρίκης
Ηλίας Δεμιρτζόγλου
Μερκούριος Καραλής
 
ΕΡΓΑ:
Α' υποκατηγορία 
Ένα μέρος από τα κονσέρτα Stamitz ή το concertino του Βέμπερ
Β' υποκατηγορία 
Το πρώτο μέρος από τα κονσέρτα 2ο του Βέμπερ ή του Μότσαρτ

ΛΥΡΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ:
Μπερής Σταμάτης
Αγγελοπούλου Λυδία
Χριστόπουλος Γιάννης
Μορφίδου Άννα

ΕΡΓΑ:
1. Ένα γερμανικό lied
2. Μία άρια Mozart
3. Μία άρια άρια ελεύθερης επιλογής από το ιταλικό, γαλλικό ή γερμανικό ρεπερτόριο.
- Οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να είναι άνω των 16 ετών.
- Η συνοδεία των κομματιών θα γίνει με προσωπικό πιανίστα που θα έχουν οι διαγωνιζόμενοι. 

ΤΡΟΜΠΕΤΑ:
Καίσαρης Παναγιώτης
Μπαλαμος Παναγιώτης
Παυλόπουλος Παναγιώτης

ΕΡΓΑ:
Α' υποκατηγορία:
Thorvald Hansen -Trumpet Sonata, ή Τοmaso Albinoni - Sonata Saint Mark for Trumpet σε Σι υφεση.
B' υποκατηγορία:
Johann Baptist Georg Neruda - Τrumpet concert, σε Σι ύφεση ή σε Μι ύφεση, 
ή Willy Brandt  - Τrumpet concert piece No 2, σε Σι ύφεση 

ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΩΜΑΤΙΟΥ:
Μέλη εκ των ως άνω επιτροπών

ΕΡΓΑ:
Ελεύθερο πρόγραμμα περίπου 20 λεπτών

Λέξεις Κλειδιά
Σχετικά Άρθρα για σένα
Mix Grill Agenda
// NEWSLETTER

.,.
Now playing:
×

×
×
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Λίγα λόγια
×
Τρέχον συνθηματικό
Νέο συνθηματικό
Επαλήθευση νέου συνθηματικού
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Συνθηματικό
Επαλήθευση συνθηματικού
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Λίγα λόγια