Vault: Open September 2 Art Festival

Διαβάστηκε
Ο πολυχώρος Vault στο Βοτανικό, ανοίγει τις πόρτες του στο φιλότεχνο κοινό, φιλοξενώντας περισσότερους από 60 καλλιτέχνες.





Γράφει η Δανάη Χατζή

Ο πολυχώρος Vault στο Βοτανικό, ανοίγει τις πόρτες του στο φιλότεχνο κοινό, φιλοξενώντας περισσότερους από 60 καλλιτέχνες σε μια σειρά από εκθέσεις και εκδηλώσεις, στα πλαίσια του Φεστιβάλ Τεχνών Open September 2. Οι συμμετέχοντες παρουσιάζουν εκθέσεις Φωτογραφίας, Ζωγραφικής, Γλυπτικής, Χαρακτικής, Αρχιτεκτονικής, Digital Design, Κοσμήματος και Κατασκευών. Παράλληλα, καθ 'όλη τη διάρκεια του Φεστιβαλ Τεχνών το κοινό έχει την ευκαιρία να απολαύσει Video Art, Ταινίες Μικρού Μήκους, Performances, παρουσιάσεις Βιβλίων, Ποιητικές και Θεατρικές Συλλογές, Ανοιχτά Σεμινάρια, Χορό, Θεατρικές Παραστάσεις, Lives και Μουσικές βραδιές.

Είχα τη χαρά να βρεθώ στα εγκαίνια του Φεστιβάλ και πραγματικά με εντυπωσίασε το ταλέντο και η φαντασία που διέκρινα σε αμέτρητα από τα εκθέματα που φιλοξενούνται στις αίθουσες του Vault.



Στο σημείο αυτό θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους διοργανωτές, για τον σεβασμό με τον οποίο αντιμετώπισαν κάθε έργο ξεχωριστά. Αυτό άλλωστε είναι ολοφάνερο αν σκεφτεί κανείς την παρουσίαση (στήσιμο) των εκθεμάτων, καθώς και τον πολύ πετυχημένο φωτισμό. Ακόμη, εντυπωσιακή είναι η συνύπαρξη τόσων καλλιτεχνών με διαφορετικό αντικείμενο σε ένα Φεστιβάλ που τους δίνει το βήμα να αναδείξουν την δουλειά τους.

Ένα δείμα των δημιουργιών που τράβηξαν την προσοχή μου και με εντυπωσίασαν, θα δείτε στις φωτογραφίες που τράβηξα.

Το Φεστιβάλ Τεχνών Open September 2, διαρκεί έως τις 30 Σεπτεμβρίου.
Παρακάτω θα βρείτε το αναλυτικό πρόγραμμα των Εκθέσεων και των Εκδηλώσεων:

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Πέμπτη 12/9
Έναρξη Φεστιβάλ
20:00: Εικαστική Δράση – Εγκατάσταση: “Ύμνος εις την...” (Performer : Εύη Αθανασίου)
22:00: Live Pop-Rock-Soul: Miss Cherry (Unplugged)

Παρασκευή 13/9
20:00: Εικαστική Δράση: “Το λεωφορείο” (Performer Μύρωνας Παβένος)
21:00: Θεατρική Performance: “Eπόμενη Στάση” (Performer : Δημήτρης Petit) (Ελεύθερη Είσοδος)
22:00: Live Acoustic: Αλεξάνδρα Κόνιακ

Σάββατο 14/9
19:00: Παρουσίαση Video Project “Anamesa” (Παναγιώτης Τεμπελόπουλος, Βασίλης Ρούβαλης, Atrio Serenade)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης: “Hall of femme” (Σοφία Κακαβούλη)
21:00: Θεατρικό Δρώμενο: “Να σας ρωτήσω κάτι;” (Θεατρική Ομάδα “Κάθε Δευτέρα”) (Ελεύθερη Είσοδος)
22:00: Μουσική Βραδιά: “Για την Ελλάδα που Αγαπώ” (Γιώργος Μαγκίνης, Θωμάς Τσάκας)

Κυριακή 15/9
18:00: Σεμινάριο Χαρακτικής - Εγκαίνια Έκθεσης Χαρακτικής Εύης Αθανασίου (Εύη Αθανασίου)
19:00: Παρουσίαση Ταινίας Μικρού Μήκους “The blood of the green lion” (Άρης Λεχουρίτης)
21:00: Θεατρικό Δρώμενο: “Να σας ρωτήσω κάτι;” (Θεατρική Ομάδα “Κάθε Δευτέρα”) (Ελεύθερη Είσοδος)
22:00: Μουσική Βραδιά: Pianivistas (Unplugged)

Δευτέρα 16/9
19:30: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Ζωής Μασούρας (Ζωή Μασούρα)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Χειροποίητων Κοσμημάτων - Κατασκευών (Ανεμυστήριες)
21:00: Θεατρική Παράσταση: “Εκκλησιάζουσες” του Αριστοφάνη (Θεατρική Ομάδα “Πενίας Τέχνες”)

Τρίτη 17/9
17:00: Βιωματική Δράση: “Ευαισθητοποίηση Στην Αναπηρία” (ΜΚΟ “Tandem”)
19:00: Παρουσίαση Έκθεσης Φωτογραφίας “Πάσχα Στο Χωριό” (Ματίνα Φουντούλη)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Αλεξάνδρας Μάντζαρη (Αλεξάνδρα Μάντζαρη)

Τετάρτη 18/9
19:00: Παρουσίαση Έκθεσης Διαδραστικής Ζωγραφικής “Ανοιχτά Παιχνίδια” (Μαρία Γουβέλη)
20:00: Σεμινάριο Υποκριτικής Σωματικού Θεάτρου – Ανοιχτή Πρόβα (Αυγουστίνος Ρεμούνδος)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Φωτογραφίας Αλεξάνδρας Κόνιακ (Αλεξάνδρα Κόνιακ)
22:00: Φαίδων Κόχυλας on decks by Botox Radio

Πέμπτη 19/9
19:00: Παρουσίαση Ποιητικής Συλλογής Αγγελικής Δημούλη (Αγγελική Δημούλη)
Παρουσίαση Έκθεσης Φωτογραφίας θανάση Μπαρλαγιάννη (Θανάσης Μπαρλαγιάννης)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Φωτογραφίας Μαρίας Καππάτου (Μαρία Καππάτου)
21:00: Χοροθεατρική Παράσταση: “Χρη” (Ομάδα “Aleajactaest”)
22:00: Live Jazz-Swing-Funk: Depy And Melodies Project

Παρασκευή 20/9
19:00: Παρουσίαση Ποιητικής Συλλογής Έμιλυς Μπομ (Έμιλυ Μπομ)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Μαρμάρινων Γλυπτών (Πάνος Χαβιαράς)
21:00: Θεατρική Παράσταση: “Τρεις Αδερφές μόνο...” (Θεατρική Ομάδα “Theater can kill”)
22:00: Μουσική Βραδιά: Αναστασία, Γιώργος Βολονάκης, Ηλίας Βαγιανός

Σαββάτο 21/9
19:00: Performance “Π” (Performer: Νίκος Κωνσταντάκης) (Ελεύθερη Είσοδος)
Παρουσίαση Έκθεσης Pop Art (Αιμίλιος Τζήρος)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Φωτογραφίας Elettra Ranno (Elettra Ranno)
21:00: Θεατρική Παράσταση: “Τρεις Αδερφές μόνο...” (Θεατρική Ομάδα “Theater can kill”)
22:00: Live: Banda Me Renda

Κυριακή 22/9
19:00: Performance “Π” (Performer: Νίκος Κωνσταντάκης) (Ελεύθερη Είσοδος)
Παρουσίαση Ψηφιακής Έκθεσης Φωτογραφίας Μαριάντζελας Γκίντη (Μαριάντζελα Γκίντη)
21:00: Χοροθεατρική Παράσταση: “Χρη” (Ομάδα “Aleajactaest”)
22:00: DJ Set: DUAT (Ελεύθερη Είσοδος)

Δευτέρα 23/9
19:00: Παρουσίαση Έκθεσης Κοσμημάτων “Lolen Jewels” (Νατάσσα Μανουσαρίδου)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Ρούλας Σαλταπήδα (Ρούλα Σαλταπήδα)
21:00: Θεατρική Παράσταση: “Εκκλησιάζουσες” του Αριστοφάνη (Θεατρική Ομάδα “Πενίας Τέχνες”)
22:00: Live World-Fusion-Jazz: Froots Salad (Ελεύθερη είσοδος)

Τρίτη 24/9
19:00: Παρουσίαση Έκθεσης Digital Art σε καμβά Γιώργου Μυλωνά /jnk2007 Artworks (Γιώργος Μυλωνάς/jnk2007 Artworks)
Παρουσίαση Ποιητηκής Συλλογής Στέργιας Κάββαλου (Στέργια Κάββαλου)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Ρόζας Καλαμαρά (Ρόζα Καλαμαρά)
Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Μαρίας Παπαϊωάννου (Μαρία Παπαϊωάννου)
21:00: Θεατρική παράσταση: “Αμπεμπαμπλόμ” (Θεατρική Ομάδα “Jukers”) (Ελεύθερη Είσοδος)

Τετάρτη 25/9
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ξυλοφωτογραφίας Τάσου Σκλαβούνου (Τάσος Σκλαβούνος)
21:00: Θεατρική παράσταση: “Αμπεμπαμπλόμ” (Θεατρική Ομάδα “Jukers”) (Ελεύθερη Είσοδος)
22:00: Μουσική Βραδιά: Μιχάλης Καραγιώργης (Ελεύθερη Είσοδος)

Πέμπτη 26/9
19:00: Παρουσίαση Βιβλίου "18 ντεσιμπέλ" (Γεωργία Δρακάκη)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης designer τσάντες κ΄ Αξεσουάρ μόδας “Evisk” (Εύη Σκαρβελάκη)
21:00: Θεατρική παράσταση: “Ένας Τέλειος Φόνος” (Θεατρική Ομάδα “Όνομα?”)
22:00: Μουσική Βραδιά: Αναστασία Κυπρή, Δημήτρα Ασσαριώτου

Παρασκευή 27/9
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Πετρούλας Λαμπρινάκου (Πετρούλα Λαμπρινάκου)
21:00: Θεατρική παράσταση: “Ένας Τέλειος Φόνος” (Θεατρική Ομάδα “Όνομα?”)
22:00: Μουσική Βραδιά: Memories Band

Σαββάτο 28/9
19:00: Θεατρική Performance: “Eπόμενη Στάση” (Performer : Δημήτρης Petit) (Ελεύθερη Είσοδος)
20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Γιώργου Ανδρούτσου (Γιώργος Ανδρούτσος)
21:00: Μουσικόθεατρική παράσταση: “Το Τσίρκο Των Βαλκανίων” (Θεατρική Ομάδα “Ξου Κακά”)
(Ελεύθερη Είσοδος)
22:00: Live Έντεχνο: Graviton

Κυριακή 29/9
19:00: Παρουσίαση Έκθεσης Αρχιτεκτονικών Project (Κατερίνα Φούκα, Μαρίνα Τζάννες, Μελίνα Αναλυτή, Εύα Ανδρονικίδου, Douarte Santo, Roberto Francheschini, Nina Mia Cikes)
21:00: Μουσικόθεατρική παράσταση: “Το Τσίρκο Των Βαλκανίων” (Θεατρική Ομάδα “Ξου Κακά”)(Ελεύθερη Είσοδος)
22:00: Live Funky Rock: Jameson

Δευτέρα 30/9
CLOSING PARTY (Ελεύθερη Είσοδος)
20:00: Σεμινάριο Χορού Belly Dance (Ιωάννα Κούνδουρου - Unaneyia)
Performance Χορού Belly Dance (Ιωάννα Κούνδουρου - Unaneyia)
20:00 - 23:00: DJ Set: Αιμίλιος Τζήρος
23:00 - 01:00: DJ Set: DUAT

Διάρκεια Φεστιβάλ: 12 – 30 Σεπτεμβρίου
Ώρες Λειτουργείας : 18:00 – 01:00 (ανάλογα πάντα και με τις εκδηλώσεις)
Γενική είσοδος: ΕΛΕΥΘΕΡΗ
Θεατρικές Παραστάσεις, Lives, Μουσικές Βραδιές : Είσοδος 5 Ευρώ.

Για περισσότερες πληροφορίες:
VAULT Theatre Plus
Μελενίκου 26 Γκάζι, Βοτανικός τ.κ 10447
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 213-0356472, 6945993870
Email: vaulttheatre.gr@gmail.com

Αξιολόγηση
Βαθμολογήστε το άρθρο
Βαθμός άρθρου/10 ()
Πώς σας φάνηκε το άρθρο;
Για να αξιολογήσετε επιλέξτε το επιθυμητό αστέρι

Κωδικός επιβεβαίωσης, γράψτε τους χαρακτήρες που βλέπετε στην εικόνα

Λέξεις Κλειδιά
Σχετικά Άρθρα για σένα
Mix Grill Agenda
// NEWSLETTER

.,.
Now playing:
×

×
×
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Λίγα λόγια
×
Τρέχον συνθηματικό
Νέο συνθηματικό
Επαλήθευση νέου συνθηματικού
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Συνθηματικό
Επαλήθευση συνθηματικού
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Λίγα λόγια