U2 @ ΟΑΚΑ

Συναυλίες ξένων συγκροτημάτων στην Ελλάδα: 2010

Διαβάστηκε
U2 @ ΟΑΚΑ
Συναυλίες ξένων συγκροτημάτων στην Ελλάδα: 2011, 2010, 2009, 2008 , 2004-2007, 2000-2003, 1990-19991950-1989.

Το 2010 μας απασχολούν 183 εμφανίσεις ξένων καλλιτεχνών, τόσο μεμονωμένες όσο και στα πλαίσια κάποιου φεστιβάλ. Συνεχίζεται, ωστόσο, η διαφαινόμενη από το 2009 τάση των διοργανωτών να προσκαλούν κατά κανόνα γνωστά ονόματα στο ελληνικό κοινό με πιστό ακροατήριο. Εξαιρέσεις βέβαια υπάρχουν, όπως τα συγκροτήματα και οι καλλιτέχνες που μας επισκέπτονται εκείνη την χρονιά στο Synch.

Το Synch Festival 2010 πραγματοποιείται το διήμερο 4 και 5 Ιουνίου στην Τεχνόπολη σε τρεις σκηνές με πολλά και σημαντικά ονόματα, όπως οι A Place To Bury Strangers, Fuck Buttons, Get Well Soon, Hot Chip, Peaches κ.ά. (review εδώ και εδώ)

Τον Ιούλιο πραγματοποιείται το Ejekt Festival (review εδώ) με τη συμμετοχή των Bad Religion, Faith No More και Unkle στο Ελληνικό.

Ο Kosmos 93,6 διοργανώνει στο Θέατρο Βράχων το 2ο Kosmos Festival στις 11 – 12/6 με line-up που αποτελείται από τους Dub Inc., Ojos de Brujo, Amparo Sanchez, Shantel, Staff Benda Bilily και The Specials και σαφώς ικανοποιεί περισσότερο τους φανς της μουσικής που μάθαμε να ονομάζουμε world (review εδώ και εδώ). Στον ίδιο χώρο εμφανίζονται επίσης οι Thievery Corporation (review εδώ) και οι Cranberries.

Στις 7, 10 και 11 Ιουλίου πραγματοποιείται το Rockwave Festival στη Μαλακάσα. Οι συμμετέχοντες: DJ Shadow, Faithless, Fatboy Slim, Gogol Bordello, Massive Attack, White Lies, The Black Eyed Peas κ.ά. (review εδώ, εδώ, εδώ και εδώ). Επίσης, το TerraVibe Park φιλοξενεί με ιδιαίτερη επιτυχία το Sonisphere Festival με line up που κάνει τρισευτυχισμένους τους φίλους του metal: Anthrax, Megadeth, Metallica, Slayer και Ozzy Osbourne.

Στην Μαλακάσα όμως εμφανίζεται μετά από αρκετά χρόνια στην χώρα μας ο σπουδαίος Bob Dylan (review εδώ) και η Diana Krall.

Bob Dylan ticket Athens 2010

Στο Ηρώδειο, μας τιμούν με την παρουσία τους δύο σπουδαίοι μουσικοί, ο Caetano Veloso και ο Goran Bregovic, ενώ στο Λυκαβηττό ανηφορίζουν οι Emma Shapplin, Tindersticks, Gotan Project, Pink Martini και Rufus Wainwright.

Το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών φιλοξενεί μεταξύ άλλων τους Dionne Warwick, Wim Mertens, Michel Legrand, αλλά και Alison Moyet. Στο Θέατρο Badminton γίνονται ως συνήθως άκρως ενδιαφέρουσες επιλογές, όπως οι Billy Cobham και η Patricia Kaas. Το Gazarte για άλλη μια χρονιά δείχνει τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του με καλεσμένους όπως οι Al Di Meola και Manu Dibango.

Στο Κύτταρο Live παίζουν οι Bonobo, Oi Va Voi, The Herbaliser, The Subways, Therapy? και Datarock και στο Six D.O.G.S. οι πολύ ενδιαφέροντες Future Islands, πριν ακόμα γίνουν ευρέως γνωστοί.

Στους μεγαλύτερους χώρους, οι Aerosmith και η Rihanna εμφανίζονται στο Γήπεδο Γ. Καραϊσκάκη, ενώ οι Gorillaz Sound System (review εδώ), Billy Idol, James και Prodigy γεμίζουν το Γήπεδο Tae Kwon Do.

U2 @ ΟΑΚΑ

Η σπουδαιότερη και πολυπληθέστερη όμως σε προσέλευση κοινού συναυλία για το 2010 είναι αυτή των U2 μαζί με τους Snow Patrol στο O.A.K.A.

Ian Brown ticket Athens 2010Το Gagarin205 κρατάει τα σκήπτρα των περισσότερων συναυλιών, με πολλά και ενδιαφέροντα ονόματα: Gil Scott-Heron, The Triffids and Friends (review εδώ), New Model Army, Mark Lanegan & Isobel Campbell, Marc Almond (review εδώ), Divine Comedy, Roky Erickson, Killing Joke, Ozric Tentacles, Sonics, Triffids, Woven Hand και πολλοί άλλοι παρελαύνουν από τη σκηνή του κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Άξιος ανταγωνιστής του και το Fuzz Club, με εμφανίσεις από ονόματα όπως: Ian Brown (review εδώ), Mulatu Astatke & the Heliocentrics, Richard Hawley (review εδώ), Sivert Hoyem, Piano Magic, Editors (review εδώ), Stranglers, Club des Belugas, Cinematic Orchestra και πολλοί άλλοι.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε αλφαβητικά τα συγκροτήματα που μας επισκέφθηκαν το 2010 για συναυλίες ή στο πλαίσιο κάποιου festival:

A Place To Bury Strangers @ Τεχνόπολις
Aerosmith @ Γήπεδο Γ. Καραϊσκάκη
Almond Marc @ Gagarin 205
And Also The Trees @ Rodeo Club
Anthrax @ Terra Vibe Park
Archive @ Θέατρο Βadminton
Astatke Mulatu & the Heliocentrics @ Fuzz Club
Au Revoir Simone @ Bios

Bad Manners @ An Club
Bad Religion @ Ολυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας
Biafra Jello & Guantanamo School of Medicine @ Gagarin205
The Black Eyed Peas @ Terra Vibe Park
The Black Heart Procession @ Rodeo Club
Blondy Αlpha & The Solar System @ Βοτανικός
Bonobo @ Κύτταρο Live
Bregovic Goran @ Ηρώδειο
Brown Ian @ Fuzz Club

Camera Obscura @ Gagarin 205
Campbell Isobel & Mark Lanegan @ Gagarin 205
Chain and the Gang @ Μύγα
Cinematic Orchestra @ Fuzz Club
Club des Belugas @ Fuzz Club
Cobham Billy @ Θέατρο Badminton
Colour Haze @ An Club
The Congos @ Βοτανικός
Cranberries @ Θέατρο Βράχων

Datarock @ Κύτταρο Live
Decode @ Gagarin 205
Di Meola Al @ Gazarte
Dibango Manu @ Gazarte
Diorama @ Gagarin 205
Divine Comedy @ Gagarin 205
Dj Krush @ Six D.O.G.S
DJShadow @ Terra Vibe Park
Dub Inc @ Θέατρο Βράχων
Dylan Bob @ Terra Vibe Park

Eastwood Kyle @ Gazarte
Edgar Jimmy @ Τεχνόπολις
Editors @ Fuzz Club
Efterklang @ Rodeo Club
Einsturzende Neubauten @ Fuzz Club
Elliott Mark @ Τεχνόπολις
Erickson Roky @ Gagarin 205

Faithless @ Terra Vibe Park
FaithNoMore @ Ολυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας
FatboySlim @ Terra Vibe Park
Fields of the Nephilim @ Gagarin205
The Fiery Furnaces @ An Club
Firewater @ Gagarin205
The Frank and Walters @ Μύγα
Fuck Buttons @ Τεχνόπολις
Future Islands @ Six D.O.G.S
Fuzztones @ Gagarin 205

Gallon Drunk @ An Club
Gamma Ray @ Fuzz Club
Garcia Plays Kyuss @ Terra Vibe Park
The Gathering @ Gagarin 205
Gefen Aviv @ Terra Vibe Park
Get Well Soon @ Τεχνόπολις
The Glimmers @ Γήπεδο Tae Kwon Do
Godspeed You! Black Emperor @ Gagarin 205
Gogol Bordello @ Terra Vibe Park
Gorillaz Sound System @ Γήπεδο Tae Kwon Do
Gotan Project @ Θέατρο Λυκαβηττού

Hawley Richard @ Fuzz Club
Heppner Peter @ Gagarin 205
The Herbaliser @ Κύτταρο Live
Hot Chip @ Τεχνόπολις
Hoyem Sivert @ Fuzz Club
Hurts @ Fuzz Club

I Like Trains @ Gagarin 205
IAMX @ Gagarin 205
Idol Billy @ Γήπεδο Tae Kwon Do
Israel Vibration & The Roots Radics @ Ιερά Οδός

James @ Γήπεδο Tae Kwon Do
Jarre Jean Michel @ Γήπεδο Tae Kwon Do
Jethro Tull @ Θέατρο Terra Vibe Park

Kaas Patricia @ Θέατρο Badminton
Kidjo Angelique @ Gazarte
Killing Joke @ Gagarin 205
Krall Diana @ Θέατρο TerraVibe Park
Kwoon @ Fuzz Club

Lamb of God @ Fuzz Club
Lanegan Mark & Campbell Isobel @ Gagarin 205
Laurent Garnier Live Band @ Τεχνόπολις
Leao Rodrigo @ Gazarte
Lee "Scratch" Perry @ Βοτανικός
Legrand Michel @ Μέγαρο Μουσικής

The Magnificent Brotherhood @ Rodeo Club
Massive Attack @ Terra Vibe Park
McFerrin Bobby @ Μέγαρο Μουσικής
Megadeth @ Terra Vibe Park
Metallica @ Terra Vibe Park
Mills Jeff & Africa Bambaataa @ Bios
Misia @ Μέγαρο Μουσικής
Moonlight Mickey @ Γήπεδο Tae Kwon Do
Moyet Alison @ Μέγαρο Μουσικής
My Dying Bride @ Gagarin 205

Nalitch Peter @ Gagarin 205
Napalm Death @ An Club
New Model Army @ Gagarin 205
Nostalgia 77 @ Bios
Nouvelle Vague @ Fuzz Club

Obojeni Program @ Ολυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας
Oi Va Voi @ Κύτταρο Live
Ojos de Brujo @ Θέατρο Βράχων
Okay Temiz @ Rodeo Club
Orange Goblin @ An Club
Osbourne Ozzy @ TerraVibe Park
The Outskirts Of Infinity @ Rodeo Club
Ozric Tentacles @ Gagarin 205

Pavlov's Dog @ Mουσική σκηνή Ζυγός
Peaches @ Τεχνόπολις
Perry Brendan @ Gagarin205
Peyoti For President @ Terra Vibe Park
Piano Magic @ Fuzz Club
Pink Martini @ Θέατρο Λυκαβηττού
Placebo @ TerraVibe Park
Preisner Zbigniew @ Μέγαρο Μουσικής
Prodigy @ Tae-Kwon-Do
Puressence @ PassPort

Radio Moscow @ An Club
Rammstein @ Terra Vibe Park
Recoil @ Fuzz Club
Red Snapper @ Gagarin 205
Red Sparrows + Head Of Wantastiquet @ Gagarin 205
Reininger Blaine L. @ Gagarin205
The Restarts @ An Club
Rihanna @ Καραϊσκάκη
Romeo Max @ Βοτανικός
Root Siena @ Rodeo Club
Russian Circles @ Rodeo Club

Sad Lovers & Giants @ Rodeo Club
Salonumuz Klimalidir @ Rodeo Club
Sanchez Amparo @ Θέατρο Βράχων
Scorpions @ Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας
Scott-Heron Gil @ Gagarin205
Shantel @ Θέατρο Βράχων
Shapplin Emma @ Μέγαρο Μουσικής,Θέατρο Λυκαβηττού
Sherwood Adrian @ Βοτανικός
Shigeru Umebayashi @ Ίδρυμα Μιχάλη Κακογιάννη
Shoenfelt Phil + Southern Cross @ Rodeo Club
SKA – P @ Terra Vibe Park
Skopelitis Nick @ Rodeo Club
Slayer @ Terra Vibe Park
The Slits @ Rodeo Club
Smoking Bandits @ Θέατρο Βράχων
Snow Patrol @ OAKA
The Sonics + guests @ Gagarin 205
The Specials @ Θέατρο Βράχων
Staff Benda Bilily @ Θέατρο Βράχων
Standells @ Gagarin205
The Stems @ Rodeo Club
Stranglers @ Fuzz Club, Γήπεδο Tae Kwon Do
The Subways @ Κύτταρο Live
Sweet Vandals @ Μύγα
The Swing Thing I @ Fuzz Club

Tankian Serj @ TerraVibe Park
Tenor Jimmy @ Τεχνόπολις
Therapy? @ Κύτταρο Live
TheTingTings @ Terra Vibe Park
Thievery Corporation @ Θέατρο Βράχων
Tiger Lillies @ Θέατρο Badminton (Προαύλιο)
Tindersticks @ Θέατρο Λυκαβηττού
The Triffids and Friends @ Gagarin205
Tony Allen @ Τεχνόπολις

U2 @ OAKA
UFO @ Fuzz Club

Unkle @ Ολυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας
Uriah Heep @ Gagarin 205

Vaya Con Dios @
Veloso Caetano @ Ηρώδειο
The Vibrators @ Gagarin 205

W.A.S.P. @ Fuzz Club
Wainwright Rufus @ Θέατρο Λυκαβηττού
Warwick Dionne @ Μέγαρο Μουσικής
White Lies @ Terra Vibe Park
Wim Mertens @ Μέγαρο Μουσικής
Wishbone Ash @ Rodeo Club
Woven Hand @ Gagarin 205
You Say Party! @ Gagarin 205

Από
Αξιολόγηση
Βαθμός
Βαθμολογήστε το άρθρο/10 ()
Πόσα αστεράκια να πάρει (1-5); Click εδώ!
Για να αξιολογήσετε επιλέξτε το επιθυμητό αστέρι

Κωδικός επιβεβαίωσης, γράψτε τους χαρακτήρες που βλέπετε στην εικόνα

Άρθρα για σένα
Mix Grill Agenda
×

×
×
×
e-mail
Όνομα χρήστη
google profile
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Hμερομηνία γεννήσεως
Λίγα λόγια
×
Τρέχον συνθηματικό
Νέο συνθηματικό
Επαλήθευση νέου συνθηματικού
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Συνθηματικό
Επαλήθευση συνθηματικού
google profile
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Hμερομηνία γεννήσεως
Λίγα λόγια