adapt festival

Adapt Festival | Το πλήρες πρόγραμμα

Διαβάστηκε
adapt festival
Το θέατρο Tempus Verum - Εν Αθήναις ανοίγει τις πόρτες του από την Τετάρτη 20 Ιουνίου ως την Κυριακή 1 Ιουλίου, υποδεχόμενο για πρώτη χρονιά τη νέα γενιά του θεάτρου, σε μια γιορτή όπου καλλιτέχνες συνασπίζονται, πειραματίζονται και συνδημιουργούν.

Δεκαέξι νέες θεατρικές ομάδες και τέσσερις ομάδες χορού διαγωνίζονται για το μεγάλο έπαθλο. Τέσσερις In Progress πειραματικές παραστάσεις προτείνουν τις νέες μορφές του θεάτρου και τρεις παραστάσεις που γοήτευσαν το κοινό επανέρχονται ειδικά φτιαγμένες για το φεστιβάλ, ενώ μουσικοί, εικαστικοί και κάθε είδους καλλιτέχνες γεμίζουν καθημερινά τη σκηνή και τους χώρους του θεάτρου.

Για δύο εβδομάδες, το Adapt Festival, υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του Χρήστου Καρασαββίδη, φιλοξενεί το νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου, σε μια διοργάνωση με συνολικά πάνω από 150 συντελεστές να συμβάλλουν σε όλες τις παραστάσεις και πάνω από 17 ώρες καθαρού θεατρικού χρόνου.

«Ας προσπαθήσουμε να δούμε το θέατρο αλλιώς, ας προσπαθήσουμε να τολμήσουμε να σπάσουμε τους κανόνες, να ξαναγράψουμε τα μεγάλα έργα, να πειραματιστούμε πάνω σε νέες μορφές σκηνοθεσίας, να δώσουμε βήμα σε νέες φωνές, σε νέα οράματα, σε νέα δημιουργικά μυαλά, ας πιστέψουμε στη νέα γενιά καλλιτεχνών. Δημιουργώντας το Adapt Festival, στηριχθήκαμε στην ιδέα της διασκευής λογοτεχνημάτων όλων των ειδών και της προσαρμογής τους σε θεατρική μορφή, αλλά κυρίως στην τόλμη της ολοκληρωτικής επαναγραφής κι αναδημιουργίας των μεγάλων ιδεών, των κειμένων που στιγμάτισαν τη μυθοπλασία και το θεατρικό λόγο και την ποιητική γραφή που ποτέ δεν θα μας αποκαλύψει όλα της τα μυστικά. Προσπαθήσαμε ως δημιουργική ομάδα, από τις εκατοντάδες προτάσεις που δεχτήκαμε κι αναλύσαμε με πρωτοφανή ενδελέχεια, να επιλέξουμε εκείνες που είχαν αυτή την ελπίδα του νέου, το ρίσκο κι ίσως την άγνοια των δημιουργών που ίσως δεν ήξεραν γιατί, ένιωθαν όμως τον πυρακτωμένο πόθο μέσα τους. Σ΄αυτό το φεστιβάλ δεν ξέρουμε αν πράγματι μπορέσουμε να αλλάξουμε το θέατρο που βλέπουμε ή που κάνουμε, ξέρουμε όμως με πάσα βεβαιότητα πως προσπαθήσαμε να φτιάξουμε το θέατρο μιας γενιάς που μάχεται, ελπίζει κι ονειρεύεται.»

Η δημιουργική ομάδα του Adapt Festival αποτελείται από τους Χρήστος Καρασαββίδης, Κρίστελ Καπερώνη, Τζωρτζίνα Λιώση, Δώρα Παρδάλη και Κατερίνα Κούδα.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του Adapt Festival:

Τετάρτη 20 Ιουνίου

20:00 | Έναρξη Φεστιβάλ

22:00 | Δημήτρης Σαμόλης Live

****
Πέμπτη 21 Ιουνίου

18:00 | Διαγωνιστικό τμήμα (Θέατρο) - Α΄ Προκριματικός:

Κλαμπ Γονεοκτόνων
Έμπνευση: «Λέσχη Γονεοκτόνων» του Α. Μπιρς
Διασκευή - Σκηνοθεσία: ομάδα La TriniTaRia

Σημείο φυγής
Έμπνευση: «Dealing With Clair» του Μ. Κριμπ
Κείμενο - Σκηνοθεσία: ομάδα Κλμa

σΩμΑ
Έμπνευση: «Quad» του Σ. Μπέκετ
Κείμενο - Σκηνοθεσία: Ν. Κούμη
ομάδα Uzumaki

****
Παρασκευή 22/6

18:00 | Διαγωνιστικό τμήμα (Θέατρο) - Β΄ Προκριματικός:

Les bonnes project - La grande révolution
Έμπνευση: «Δούλες» του Ζ. Ζενέ
Διασκευή-Σκηνοθεσία: Δ. Κατσανίκα
ομάδα Under Construction

Ό,τι συνήθως βλέπατε
Έμπνευση: «Κεκλεισμένων των θυρών» του Ζ. Π. Σαρτρ
Κείμενο-Σκηνοθεσία: ομάδα Παράνοια
   
Ένας ευγενικός νεαρός που φαινόταν ηλίθιος και δεν έχεις κανένα λόγο να τον φοβάσαι
Έμπνευση: «Το σύστημα του δρος Πίσσα και του καθηγητού Φτερά» του Ε. Α. Πόε
Διασκευή-Σκηνοθεσία: ομάδα Beats Per Minute
   
Το κοτέτσι
Έμπνευση: «Στέλλα» του Μ. Κακογιάννη, «Αντιγόνη» του Σοφοκλή & «Λεωφορείον ο Πόθος» του Τ. Ουΐλιαμς
Κείμενο: Ε. Βουκελάτου
Σκηνοθεσία: Ομάδα VoKa2

21:30| Eyolf Machine
Έμπνευση: «Ο μικρός Εγιόλφ» του Χ. Ίψεν
Κείμενο-Σκηνοθεσία: Η. Αδάμ

****
Σάββατο 23 Ιουνίου

18:00 | Διαγωνιστικό τμήμα (Θέατρο) - Γ΄ Προκριματικός:

Γουΐλι
Έμπνευση: «Η κηδεία μιας πόρνης» του Γ. Χρονά & «Εκείνη» του Φ. Δεληβοριά
Κείμενο: Κ. Γάμμα
Σκηνοθεσία: Π. Ιωσηφίδης

Ναυτία
Έμπνευση: «Ναυτία» του Ζ. Π. Σαρτρ
Διασκευή-Σκηνοθεσία: Γ. Μίχαλος

Οι γάμοι του Σπόρου και της Ποππαίας στην Αθήνα του 60' που η πόλη προσπαθεί να βρει τον σφυγμό της και οι Αθηναίοι αιτία ύπαρξης
Έμπνευση: «Αρμένισμα» του Μ. Κουμανταρέα
Διασκευή-Σκηνοθεσία: Π. Κούγιας

Γράμμα στον κάθε πατέρα
Έμπνευση: «Γράμμα στον πατέρα» του Φ. Κάφκα
Διασκευή: Γ. Αγγελόπουλος, Χ. Κυπριώτης
Σκηνοθεσία: Ε. Δόξα-Λαμπρινοπούλου

21:30 | Hahnemann 1
Έμπνευση: «Doctor Foster» του Μ. Μπάρτλετ
Διασκευή-Σκηνοθεσία: Ά. Δανέζη, Κ. Βισβιροπούλουπου
ομάδα Coeval I

23:00 | Eyolf Machine
Έμπνευση:«Ο μικρός Εγιόλφ» του Χ. Ίψεν
Κείμενο-Σκηνοθεσία: Η. Αδάμ

****
Κυριακή 24 Ιουνίου

18:00 | Διαγωνιστικό τμήμα (Θέατρο) - Δ΄ Προκριματικός:

Πού είναι ο Γκοντό;
Έμπνευση: «Περιμένοντας τον Γκοντό» του Σ. Μπέκετ
Διασκευή-Σκηνοθεσία: Μ. Χατζή
ομάδα Riscus Group Theatre

Κυρίες της γνώσης
Έμπνευση: «Οι κανόνες του σαβουάρ βιβρ στη σύγχρονη κοινωνία» του Ζ. Λ. Λαγκάρς  Διασκευή-Σκηνοθεσία: Χ. Ροκαδάκη, Ν. Σμυρνάκης

Φλεγμονή
Έμπνευση: «Γαμήλιο Εμβατήριο» του Α. Τερζάκη & «Ο Μύθος του Οίκου των Ατρειδών»  Κείμενο-Σκηνοθεσία: Α. Χατζηγαλανού
ομάδα Φωβ

Titan Arum, Το λουλούδι-πτώμα
Έμπνευση: «Μεταμόρφωση» του Φ. Κάφκα
Κείμενο: Β. Καλπάκα, Δ. Καφετζή, Δ. Ποταμίτης
Σκηνοθεσία: Δ. Ποταμίτης

21:30 | Square mythologies
Έμπνευση: «Quad» του Σ. Μπέκετ
Διασκευή-Σκηνοθεσία: Β. Κούτλα, Fiordilino

****
Δευτέρα 25 Ιουνίου

18:00 | Square mythologies 

****
Τρίτη 26/6

18:00 Το είδος της
Έμπνευση: Η ζωή κι η ποίηση της Α. Σέξτον
Κείμενο: Μ. Παπαδοπούλου
Σκηνοθεσία: Σ. Ματζαβίνος, Μ. Παπαδοπούλου

****
Τετάρτη 27 Ιουνίου

18:00 | Hahnemann 1

21:30 | Το είδος της

****
Πέμπτη 28 Ιουνίου

18:00 | Διαγωνιστικό τμήμα (Θέατρο) - Α΄ Ημιτελικός

21:30 | Τα Τέσσερα Κοριτσάκια
Έμπνευση: «Τα Τέσσερα Κοριτσάκια» του Π. Πικάσο
Κείμενο-Σκηνοθεσία: Χ. Καρασαββίδης

23:45 | Hahnemann 1

****
Παρασκευή 29 Ιουνίου

18:00 | Διαγωνιστικό τμήμα - Β΄ Ημιτελικός

21:30 | Ο Συνήγορος ή Η τέλεια υπεράσπιση
Κείμενο: Τ. Μόρτιμερ
Σκηνοθεσία-Διασκευή Κ. Παναγιωτίδου

23:00 | Live

****
Σάββατο 30 Ιουνίου

18:00 | Διαγωνιστικό τμήμα (Χορός)

Σώμα, θυμήσου
Έμπνευση: «Θυμήσου, σώμα…» του Κ. Π. Καβάφη
Χορογραφία: Α. Ζαφειράκη, Μ. Καραβίδα

The two-faced mirror
Έμπνευση: «Δόκτωρ Τζέκυλ και Κύριος Χάιν» του Ρ. Λ. Στίβενσον
Χορογραφία: Τ. Βαγκοπούλου, Μ. Kουτίβα

Hikikomori, Άνθρωποι νησιά σ΄έναν ωκεανό απομόνωσης
Έμπνευση: Η ζωή των Hikikomori
Σκηνοθεσία: Σ. Πλατιώτη
Χορογραφία: Α. Δίγκα
ομάδα Matrioska Ensemble

Awaken
Έμπνευση: «Golconda» του Ρ. Μαγκρίτ
Χορογραφία: Ε. Δαφέρμου
ομάδα Stigma Dance Company

21:30 | Τα Τέσσερα Κοριτσάκια

23:30 | Live

****
Κυριακή 1 Ιουλίου

18:00 | Ο Συνήγορος ή Η τέλεια υπεράσπιση

20:00 | Διαγωνιστικό τμήμα (Θέατρο) - Τελικός

23:00 | Μάρω Μαρκέλου Live - Λήξη Φεστιβάλ

Από
Αξιολόγηση
Βαθμός
Βαθμολογήστε το άρθρο/10 ()
Πόσα αστεράκια να πάρει (1-5); Click εδώ!
Για να αξιολογήσετε επιλέξτε το επιθυμητό αστέρι

Κωδικός επιβεβαίωσης, γράψτε τους χαρακτήρες που βλέπετε στην εικόνα

Σχετικά Άρθρα για σένα
Mix Grill Agenda
// NEWSLETTER

×

×
×
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Λίγα λόγια
×
Τρέχον συνθηματικό
Νέο συνθηματικό
Επαλήθευση νέου συνθηματικού
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Συνθηματικό
Επαλήθευση συνθηματικού
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Λίγα λόγια